Ana Sayfa


  Biyografi

  Fotoğraflar

  Basından

 


  İletişim

  Linkler


  Ödüller


 
U.S. English

 

Mert Aydoğdu'nun tam adı Gökten Mert Aydoğdu'dur.

          01.01. tarihinde İzmir'in Seydiköy ilçesinde doğdu. Doğum yeri İzmir Seydiköy olup, aslen baba tarafından karadenizli, anne tarafındanda doğulu'dur. Baba tarafından aslen Samsun'lu olup, kökleri Kırım Adıgey Şapsığ Çerkesleri, Anne tarafındanda Malatya'lı olup kökleri Malatya Arapgir Türk'lerindendir.

          İlk eğitimine yazları gittiği Malatya'daki büyükbabası Hacı Turan Kaymaz'ın evinin bulunduğu mahalle camii'nde başladı. İzmir'de anaokulundayken öğretmenleri tarafından çok zeki olduğunun keşfedilmesi ile, erken yaşta ilkokula başlaması tavsiye edildi. İlkokul öğretmeni Nevin Tekün'ün yaptığı bir sınav sonucunda ve okul müdürü Allahverdi Yılmaz ile alınan karar doğrultusunda erken yaşta ilkokula başladı. Birinci senenin sonunda tekrar kurulan kurul ile yapılan sözlü ve yazılı sınavlar sonucunda kararın doğru olduğu kesinleştirildi ve ikinci sınıftan devamına karar verildi. İlkokulu İzmir Agah Efendi ilkokulunda, ortaokul ve lise'yi İzmir Özel Türk Koleji'nde bitirdi. Ortaokul ve Lise'de arkadaşaları ve öğretmenleri tarafından sevilen bir öğrenci oldu. Dersler ile fazla ilgilenmeyen bir öğrenci olmasına rağmen sınıfta zeki ve esprili kişiliği ile ilgi odağı oldu. Zeki olması Matematik öğretmeni Emine Avcı tarafındanda keşfedildi, yorumlarına ve kendi yarattığı formullere özel ilgi ve alaka gösterirdi. Üniversiteyi Denizli Pamukkale Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünden mezun olarak bitirdi. Üniversite yıllarında Makina Mühendisliği bölümünde ülkü ocağı başkanlığı yaptı. Üniversite'de ülkücü yapılanmayı sağladı ve bölümde ülkücü hakimiyeti kurdu.

          Üniversite'den mezun olduktan sonra kendi aile şirketi olan Aytaş Tarım Ürünleri San. Tic. A.Ş.'de  çalışmaya başladı.  Yönetim Kurulu başkanı olan babası Kani Aydoğdu'nunda Ege Bölgesi Sanayi Odası başkanı ve daha sonra DYP İzmir il başkanı olması ile şirket yönetimi ona kaldı, ufak şirketde bir anda gelişme sağladı ve milyon dolarlık şirkete dönüştürdü. Yönetimindeki Aytaş firması Türkiye'de ilk etil alkol ithalatı yapan firma oldu. Bu yüzden TEKEL ve sol görüşlü (Sağlık bakanlığı gibi..) devlet kurumlarından baskı gördü. Alkol ithalinin yasaklanması, sektörün tekrar monopole yani TEKEL'e bağlanması için devlet'teki sol görüşlü bakanlık personelleri tarafından firmasına bürokratik yöntemlerle baskı yapılarak kapatılmaya çalışıldı. Gerek ülkücü, gerekse Amerikan desteği ile Komunist yapıyı kırdı. 2004'te bazı nedenlerden dolayı ABD'ye gitmek zorunda kaldı. 1,5 yıl ABD'de California, New Jersey ve New York'ta yaşadı. 2005 yılı ortalarında ülkeye geri dönerek firmasının başına geçti. Firma 2006 yılında Ege Bölge Sanayi odası tarafından üç, 2007 yılında ise iki, 2008 yılında ise bir ödül ile ödüllendirildi.

           Pamukkale Üniversitesi Makina Mühensliği lisansından haricen şu an Dokuz Eylül Üniversitesinde İngilizce Uluslararası İlişkiler üzerine yüksek lisans, Aytaş firmasının yönetim kurulu başkanlığını,  EBSO Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Üyeliğini  yürütmekte olan Mert Aydoğdu bekar olup, tek yabancı dil İngilizce bilmektedir. Mert Aydoğdu İKMİB, EBSO üyesidir.

         Firmam hakkında daha fazla bilgi için linkler bölümüne bakabilirsiniz.