Bize Ulasin

Bize Ulasin

Ana Sayfa

Bize Ulasin

Bize Ulasin

Hakkımızda

Ürünlerimiz

Üretim

Analizler

Linkler

1. Ethanol

Firmamız Türkiye'nin ilk resmi ethanol ithalatçısı olup, TAPDK'den onaylı ethanol ithalatçısı firmadır. Firmamızın ithalat ve ihracat'ını yaptığı ana ürün Ethanol'dür.

Ethanol'ün kimya dilindeki diğer isimleri Etil Alkol, Etilik Alkol, Ethil Alkol'dur. Ethanol üretim bakımından iki ana katagoriye ayrılmaktadır. Sentetik (Teknik) yoldan üretilen Ethanol ve Tarım'dan (şeker kamışı, şeker pancarı, melas, mısır, patates, buğday, üzüm v.s.) üretilen Ethanol. Tarımdan üretilen Ethanol'de kullanım yerine göre üçe ayrılır ve farklı sanayilerde farklı denatürasyonlarla kullanılır. Tarım Ethanol'ü Natürel (Saf, Doğal), Denatüre (Doğal olmayan, doğallığı bozulmuş) ve Extra Natürel (Extra Saf) olarak üçe ayrılıp, Natürel (Saf) Tarımsal Ethanol genellikle sirke, kimya gibi sanayi dallarında, Extra Natürel ise  içki, ilaç, ecza, gıda, kozmetik v.s. gibi sanayi dallarında, Denatüre Tarımsal Ethanol'de kolonya, parfüm, kozmetik, kimya, mürekkep, boya, ispirto, deterjan sanayi gibi sanayi dallarında kullanılmaktadır. Sentetik Ethanol 99,9% ve özel üretim 99%'luk Tarımsal Natürel Ethanol bio yakıt olarak (benzine karıştırmak suretiyle), Denatüre olanıda yine kimya, mürekkep, ambalaj, deodorant sanayinde kullanılmaktadır.

Sentetik ve yakıt tipi Ethanol'de alkol oranı hacmen %99,7-100 arasıdır. Tarımsal kökenli Ethanol'ün 1. sınıfı hacmen %96,2-96,5 arasında olup, bu yüzdenin altı ikinci kalitedir. Üçüncü kalite Ethanol hacmen %95'in altındadır.

Denatürasyon formülasyonları TAPDK'ce belirlenmiştir. En çok kullanılan %96,2'lik Tarımsal Ethanol Denatürasyonudur. K1 tipi diye adlandırılan bu denatürasyon tipi özellikle kozmetik sanayi'nde kullanılmaktadır. Ethanol'ün 100'lük hesabına göre yani 100%'lük olarak hesaplanan Ethanol'ün 100 litresine 0,8 gram Denatonium Benzuate (Denatonium Benzouate) ve 78 gram Tersiyer Butanol (TBA) katılması ile elde edilir. Denatonyum Benzuat dünyadaki en acı madde olmasından dolayı Ethanole verilen acı tad ile içilmesi engellenmiş olur, TBA'nında özel bağ yapısı sayesinde Denatüre Ethanol'ün tekrar damıtılarak acılığının ayrıştırılması engellenmiş olur. Stoklarımızda devamlı bulunmaktadır.

D tipi denatürel ethanol kimya, boya, mürekkep gibi sanayi dallarında kullanılmaktadır. Boya, Mürekkep sanayi gibi bazı kimyasal üretim yapan sanayi kuruluşlarıda solunması zararsız olduğundan ve toksik olmadığından IPA (Isopropanol), Methanol gibi kimyasalların yerine D tipi Denatürel Ethanol kullanmaktadır. 99,7%'lik Ethanol'ün IPA ve TBA ile denatürasyonu ile elde edilir.

Denatüre veya Saf Ethanol işinizi görmüyorsa Ege Serbest Bölgedeki fabrikamızda size özel sizin formülünüzle Ethanol denatüre edebiliriz. 

Firmamızda Denatüre, Natürel (Saf), 99'luk Ethanol devamlı stoklarımızda bulunmaktadır. Saf ve Denatüre Ethanol analizlerine, MSDS, ERIC belgelerine menü'deki analizler belgeler bölümünden ulaşabilirsiniz. Yine menüde'ki Üretim Stok Yerleri bölümünden ihracat, konteynır ve tır yükleme, stok denatürasyon yerlerimizin fotoğraflarını görebilirsiniz.

Firmamızdan Ethanol alabilmeniz için Sanayi veya Ticaret odasından kapasite raporu almanız gerekmektedir.

 

Ethanol'ü küplerdede, varilde, 5 litrelik ambalajdada ihraç ediyoruz.

5 litrelik Tıbbi Kullanım amaçlı Ethanol için www.freemansethanol.com ziyaret ediniz

 

2. Reşo Yakıtı

Ege Serbest Bölge'deki fabrikamızda ethanol bazlı reşo yakıtı (jel yakıt) üretimi yaparak çoğu Avrupa ülkesine ihracatını yapmaktayız. Yabancı firmalara kendi markaları ilede üretim yapmaktayız. Reşo yakıtı genellikle catering, restaurantlar, kamplarda, askeriyede kullanılmaktadır. Ürünümüz hakkında detaylı bilgi www.fuelpaste.com adresinde, MSDS ve diğer bilgileri Analizler Belgeler bölümünde bulabilirsiniz.

Üretimini ve ihracatını yaptığımız reşo yakıtı örnekleri

 

 

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayınız. 

Methanol 
Reşo Yakıtı

Ethanol
Reşo Yakıtı

Aytaş Ethanol
Reşo Yakıtı

Toksik

Az Toksik

Toksik değil

Methanol 
içerir (1)

Az Aseton Methanol içerebilir (2)

Sadece
Ethanol içerir

Yalnız dışarda kullanım

Hem içerde hem dışarda kullanım

Hem içerde hem dışarda kullanım

Kötü
kokar

Biraz
kötü kokar

Koku yoktur

% 70-75
Methanol

% 67-72
 Ethanol
% 3-5
Methanol / Aseton

% 82-85
Ethanol
(3)

Methanol
zaten toksik

Toksik Methanol, Denatonium Benzoate ve Tersiyer butanol içerebilir (2)

Yoktur
(4)

Yoğunluk 0,85

Yoğunluk 0,85

Yoğunluk 0,837

~%25 Su

~%25 Su

~%15 Su

Emniyet derecesi  3

Emniyet derecesi 2

Emniyet derecesi 1

        

(1) Az miktarda olsa dahi methanol toksidite düzeyini yükseltir ve yenirse körlüğe neden olur. Dumanının solunması sağlık açısından sakıncalıdır.

(2) Ürün'de methanol olup olmadığının kontrolü için MSDS'ine bakınız. Üründeki kokudanda methanol karıştırıldığını anlayabilirsiniz.

(3) Aytaş Ethanol Reşo yakıtı üretimindeki formül ve hammaddeler diğer ürünlerdekinden farklıdır.

(4) Fabrikamızın ege serbest bölgede olması dolayısı ile doğal (denatüre olmayan) ethanolden üretim yapmaktayız.

 

3. Özel Denatüre Ethanol - Parfüm Bazı - Kolonya Bazı   

Parfüm bazı, parfüm ve kolonya üretiminde kullanılan bir hammaddedir. Parfümün üretim şekliyle tamamen aynı olarak ethanol ve esansın karışımıyla koku ve renk değiştirilerek elde edilir. Parfüm bazı üretimi sadece Serbest Bölgelerde yapılabilmektedir. Özellikle ihracatta parfüm bazı almak ile ethanol alımına göre bazı avantajlar elde edilir.

Parfüm Bazı'nı küplerdede ihraç ediyoruz.

 

4. Diğer Kimyasallar

Firmamızın Ethanol harici ticaretini yaptığı bazı kimyasallar aşağıdaki gibidir.

 

- Denatonium Benzoate (Denatonium Benzouate)

- Tersiyer Butanol (Tertiary Butanol)

- Triisopropanolamine (Tipa)

- Carbomer

 

5. İhracat Fotoğrafları

İhracatta Ethanol ve Özel Denatüre Ethanol (Parfüm bazı v.s.) konteynırlarda IBC küplerlede yükleme yapıyoruz. 20" yüklemede 18 IBC yani 18000 litre ile yükleme yapmaktayız. 20" PW konteynırlarda ise 20 IBC yani 20000 litre ile yükleme yapmaktayız.

İhracatta Ethanol ve Parfüm bazını TIR'larda IBC küpler ile yüklemede yapıyoruz. TIR yüklemede tek sırada 25 veya 26 IBC yani 25000 - 26000 litre ile yükleme yapmaktayız.

          İhracatta Ethanol'ün 220 litrelik varilde TIR yüklemesinde tek sıra 96 varil, eğer ikinci sırayıda isterseniz 120 varil ile yükleme yapıyoruz. 20" Konteynırda ise 80 varil ile yükleme yapıyoruz.

 

Fotoğrafların üzerine tıklayarak daha yüksek çözünürlükte görebilirsiniz.

 

6. Webpages Of Our Products

 

Ethanol http://www.aytash.com/ethanol/

Fuel  http://www.aytash.com/fuel/

Base Perfume http://www.aytash.com/baseperfume/

Medical http://www.aytash.com/medical/